Veterinerler Silivri

Sayfamızda hayvanlar alemi ile ilgili yazıları bulabilirsiniz. Ayrıca size en yakın Silivri bölgesindeki veterinerlerin bilgileri yer almaktadır.

Silivri Veteriner Kliniği
(0212) 7274751
Sanatkarlar C. N:18 Migros Karşısı Piripaşa M. Silivri
Silivri

tarafindan saglanmistir
Medikovet Veteriner Polikliniği
(0212) 8830878
Hasan Şevket C. Deniz S. N:11 D:1Mimar Sinan M. Büyükçekmece
Büyükçekmece

tarafindan saglanmistir
Güner Veteriner
(0212) 6721350
Süleyman Demirel C. N:1 Yasemin Evleri B-41 Esenkent M. Büyükçekmece
Büyükçekmece

tarafindan saglanmistir
Güzelşehir Veteriner Kliniği
(0212) 8683980
E-5 Kry. N:310 Güzelşehir Villaları Kumburgaz M. Güzelce Büyükçekmece
Büyükçekmece

tarafindan saglanmistir
Sempati Veteriner Polikliniği Tarım ve Hayvancılık
(0212) 8630366
Tayyibe Hanım S. N:8 Batıköy M. Büyükçekmece
Büyükçekmece

tarafindan saglanmistir
Mera Veteriner Tarım İlaçları
(0212) 6232077
ISISO San. Sit. N:11 S Bl. 2 Bahçeşehir Büyükçekmece
Büyükçekmece

tarafindan saglanmistir
Asya Veteriner Kliniği
(0212) 6696287
Badem 08 Ada N:- D:02Bahçeşehir 1. Kısım M. Büyükçekmece
Büyükçekmece

tarafindan saglanmistir
Damasko Veteriner Kliniği
(0212) 8632093
Mustafa Kemal Blv. N:3 Onur Sit. B Bl. Mimaroba Büyükçekmece
Büyükçekmece

tarafindan saglanmistir
Gözde Veteriner Kliniği
(0212) 6698469
Defne 4 Ada N:- Villa 9 Bahçeşehir 1. Kısım M. Büyükçekmece
Büyükçekmece

tarafindan saglanmistir
Ak-Vet Veteriner Polikliniği
(0212) 8534442
1997. S. N:2 Yalıköşkü Sit. C Bl. Mehterçeşme M. Beylikdüzü Büyükçekmece
Beylikdüzü

tarafindan saglanmistir
tarafindan saglanmistir

Kanseri köpekler teşhis edecek 

images.jpgm Patlayıcı ve uyuşturucu yakalamakta kullanılan özel eğitimli köpeklerin koku almadaki yeteneği bambaşka bir alanda kullanılabilecek

Özel eğitimli köpeklerin kokuya karşı son derece duyarlı olmaları sayesinde basit bir idrar testiyle en tehlikeli kanser türlerinden biri olan prostat kanserinin teşhis edilebileceği düşünülüyor.
Bu girişimin öncüsü Paris Tenon hastanesinden ürolog ve kanser uzmanı Profesör Olivier Cussenot, Fransız hava kuvvetleri için yetiştirilen bir köpeğin prostat kanserini koklayarak anlayabildiğini ve ikinci bir köpeğin de yetiştirilmekte olduğunu belirterek, bu köpeklerin kanser tespit etmek için Fransa’da yetiştirilen ilk köpekler olduğuna işaret etti.
Avrupa’da ilk kez bir köpeğin prostat kanserinin teşhisinde kullanıldığını belirten Fransız uzman, köpeklerin bu yeteneğine hayran kaldıklarını, hiçbir testin bu kadar başarılı olmadığının altını çizdi.
Bu konudaki araştırması European Urology dergisinde yayınlanan Profesör Cussenot, köpeklerin koku almadaki uzmanlık ve hassasiyetinin yüzde 91′e ulaştığını belirterek, kanserin kokusunu tespit etmek için köpeklerin özel olarak yetiştirilmesinin çok şaşırtıcı olmayacağını kaydetti.
Tıp dergisi Lancet’te 1989′da yayınlanan bir makalede de, köpeklerin bir deri kanseri olan melanomu koklayarak anlayabildikleri belirtilmiş, ayrıca köpeklerin özellikle nefes yoluyla akciğer kanserini veya idrar kokusundan mesane kanserini tespit edebildikleri gözlenmişti. kaynak

&nbs...

Devamı için tıklayınız KANSERliyiz

Yüzde 99 kanseri teşhis ediyorlar 

kurt_kopegi_ve_yavru_kopek Kanser tedavisinde çığır açacak gelişme..

Çoğu zaman uyuşturucu operasyonlarında polislerin yanında olan kimi zaman yardım ekipleri yanında hayat kurtaran köpekler şimdi de doktorların yanında kanseri bulacaklar.

Burunlarıyla kanserde erken tanıda çığır açmaları beklenen köpeklerle ilgili olarak İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi İç Hastalıklar ve Psikoloji Uzmanı Prof. Dr. Tamer Dodurka ile görüştük.

Yüzde 99 kanseri teşhis ediyorlar

Köpeklerin tıpta da hizmet vermesi gerektiğini söyleyen Dodurka, “Uzun yıllardır yurtdışında Avrupa ve Amerika ’da kanserli hastaların teşhisinde köpekler kullanılır. Bu konuda değişik araştırmalar yapılmış ve araştırmaların tamamında köpeklerin yüzde 99 oranında kanseri teşhis ettikleri görülmüştür. Biz de bunu ülkemizde yapmayı planladık çünkü Türkiye’de daha önce böyle bir hizmet verilmemiş. Köpekler narkotik amacıyla insanlığa birçok yönden hizmet veriyorlar. Biz de tıpta hizmet vermelerini düşündük.

Akciğer kanserinde etkili

Dodurka özellikle dışarıya koku veren fakat sadece köpeklerin algıladıkları kanser türlerinde başarıyı hedeflediklerini söylüyor. Dodurkan, “Belirli grup kanserlere bakabiliyoruz. Dışarıya koku veren kanserlere bakabiliyoruz. Örneğin akciğer kanseri. Sağlıklı insanlar birçok koku salgılar, kanserli hastadan ise daha farklı kokular çıkar. Bağırsak kanserlerini dışkı içerisinde tespit edebilir. Mesane kanserlerini idrar içerisinden tespit edebilir. Biz bunu algılayamıyoruz ama köpeklerin koku alma yeteneği bizden 100 bin kez fazla olan köpek ikisi arasındaki farkı çok çabuk fark edebilir. Tıpta kullanılan ve molekülleri ölçen kromatografi cihazlarından yüzlerce kez daha hassaslar” diyor.

En erken teşhis

Kanser hastalarında erken teşhis çok önemlidir. Fakat teşhis yöntemleri ancak kitle belirli bir boyuta geldiğinde tespit edilebilir. Dodurka köpekler sayesinde çok daha ufak hücre oluşumları ortaya çıktığında teşhis edilebileceğini belirtiyor ve “Böylece hem hasta ile köpek karşı karşıya gelmemiş olacak çünkü hastane ortamında ya da bağışıklık sistemi zayıf olan hastaların köpeklerle olması doğru olmayabilir. Ama hastaların üfledikleri balonları buraya getirip, burada kokudan arıtılmış ortamda köpeklerimize gösterebiliriz. Onlar da doğru kokuyu aldıklarında ödüllendirilmeyi hak ederler” diyor.

Bir yıla ihtiyaç var

Normal bir köpekten bunu beklemediklerini söyleyen Dodurka, “Ancak eğitimli köpeklerde bu olay olabilir. Bunun için de yaklaşık bir yıla ihtiyacımız o...

Devamı için tıklayınız KANSERliyiz