Veterinerler Çanakkale

Sayfamızda hayvanlar alemi ile ilgili yazıları bulabilirsiniz. Ayrıca size en yakın Çanakkale bölgesindeki veterinerlerin bilgileri yer almaktadır.

Happy Animals Veteriner Kliniği
(0216) 3845441
Fatma Kadın S. N:21 İbak Apt. D:9Suadiye M. Kadıköy
Kadıköy

tarafindan saglanmistir
Garfield Veteriner Kliniği
(0216) 5677192
Gazi Muhtar Paşa S. N:21/1 Feneryolu M. Kadıköy
Kadıköy

tarafindan saglanmistir
Atlantis Veteriner
(0216) 3864225
Tütüncü Mehmet Efendi C. N:18 Kardeşler Apt. D:BGöztepe M. Kadıköy
Kadıköy

tarafindan saglanmistir
Vega'S Veteriner Kliniği
(0216) 6586170
Menekşe S. Tünel C. N:13/A Akabe Apt. D:1Bostancı M. Kadıköy
Kadıköy

tarafindan saglanmistir
Vet Animal
(0216) 3609177
Cemil Topuzlu C. N:32 D:2Fenerbahçe M. Çiftehavuzlar Kadıköy
Kadıköy

tarafindan saglanmistir
Pet'S Veteriner Hiz.
(0216) 3470325
Rüştiye S. N:4 D:2Zühtüpaşa M. Kadıköy
Kadıköy

tarafindan saglanmistir
Ataşehir Veteriner Kliniği
(0216) 4554571
Acıbadem C. Necip Bey S. N:4/A Karakol Altı Pembe Apt. Acıbadem M. Kadıköy
Kadıköy

tarafindan saglanmistir
Animax 24 Veteriner Kliniği
(0216) 4642539
Bağdat C. N:480 Çatalçeşme Palas Apt. D:1Bostancı M. Kadıköy
Kadıköy

tarafindan saglanmistir
Trio Veteriner Muayenehanesi
(0216) 3864181
Fuatpaşa C. N:13 Ak Apt. Fenerbahçe M. Kadıköy
Kadıköy

tarafindan saglanmistir
İstasyon Veteriner Kliniği
(0216) 3845608
Cami S. N:18 Bostancı Postanesi Yakınında Çam Apt. Dük:BBostancı M. Kadıköy
Kadıköy

tarafindan saglanmistir
tarafindan saglanmistir

Kanseri köpekler teşhis edecek 

images.jpgm Patlayıcı ve uyuşturucu yakalamakta kullanılan özel eğitimli köpeklerin koku almadaki yeteneği bambaşka bir alanda kullanılabilecek

Özel eğitimli köpeklerin kokuya karşı son derece duyarlı olmaları sayesinde basit bir idrar testiyle en tehlikeli kanser türlerinden biri olan prostat kanserinin teşhis edilebileceği düşünülüyor.
Bu girişimin öncüsü Paris Tenon hastanesinden ürolog ve kanser uzmanı Profesör Olivier Cussenot, Fransız hava kuvvetleri için yetiştirilen bir köpeğin prostat kanserini koklayarak anlayabildiğini ve ikinci bir köpeğin de yetiştirilmekte olduğunu belirterek, bu köpeklerin kanser tespit etmek için Fransa’da yetiştirilen ilk köpekler olduğuna işaret etti.
Avrupa’da ilk kez bir köpeğin prostat kanserinin teşhisinde kullanıldığını belirten Fransız uzman, köpeklerin bu yeteneğine hayran kaldıklarını, hiçbir testin bu kadar başarılı olmadığının altını çizdi.
Bu konudaki araştırması European Urology dergisinde yayınlanan Profesör Cussenot, köpeklerin koku almadaki uzmanlık ve hassasiyetinin yüzde 91′e ulaştığını belirterek, kanserin kokusunu tespit etmek için köpeklerin özel olarak yetiştirilmesinin çok şaşırtıcı olmayacağını kaydetti.
Tıp dergisi Lancet’te 1989′da yayınlanan bir makalede de, köpeklerin bir deri kanseri olan melanomu koklayarak anlayabildikleri belirtilmiş, ayrıca köpeklerin özellikle nefes yoluyla akciğer kanserini veya idrar kokusundan mesane kanserini tespit edebildikleri gözlenmişti. kaynak

&nbs...

Devamı için tıklayınız KANSERliyiz

Yüzde 99 kanseri teşhis ediyorlar 

kurt_kopegi_ve_yavru_kopek Kanser tedavisinde çığır açacak gelişme..

Çoğu zaman uyuşturucu operasyonlarında polislerin yanında olan kimi zaman yardım ekipleri yanında hayat kurtaran köpekler şimdi de doktorların yanında kanseri bulacaklar.

Burunlarıyla kanserde erken tanıda çığır açmaları beklenen köpeklerle ilgili olarak İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi İç Hastalıklar ve Psikoloji Uzmanı Prof. Dr. Tamer Dodurka ile görüştük.

Yüzde 99 kanseri teşhis ediyorlar

Köpeklerin tıpta da hizmet vermesi gerektiğini söyleyen Dodurka, “Uzun yıllardır yurtdışında Avrupa ve Amerika ’da kanserli hastaların teşhisinde köpekler kullanılır. Bu konuda değişik araştırmalar yapılmış ve araştırmaların tamamında köpeklerin yüzde 99 oranında kanseri teşhis ettikleri görülmüştür. Biz de bunu ülkemizde yapmayı planladık çünkü Türkiye’de daha önce böyle bir hizmet verilmemiş. Köpekler narkotik amacıyla insanlığa birçok yönden hizmet veriyorlar. Biz de tıpta hizmet vermelerini düşündük.

Akciğer kanserinde etkili

Dodurka özellikle dışarıya koku veren fakat sadece köpeklerin algıladıkları kanser türlerinde başarıyı hedeflediklerini söylüyor. Dodurkan, “Belirli grup kanserlere bakabiliyoruz. Dışarıya koku veren kanserlere bakabiliyoruz. Örneğin akciğer kanseri. Sağlıklı insanlar birçok koku salgılar, kanserli hastadan ise daha farklı kokular çıkar. Bağırsak kanserlerini dışkı içerisinde tespit edebilir. Mesane kanserlerini idrar içerisinden tespit edebilir. Biz bunu algılayamıyoruz ama köpeklerin koku alma yeteneği bizden 100 bin kez fazla olan köpek ikisi arasındaki farkı çok çabuk fark edebilir. Tıpta kullanılan ve molekülleri ölçen kromatografi cihazlarından yüzlerce kez daha hassaslar” diyor.

En erken teşhis

Kanser hastalarında erken teşhis çok önemlidir. Fakat teşhis yöntemleri ancak kitle belirli bir boyuta geldiğinde tespit edilebilir. Dodurka köpekler sayesinde çok daha ufak hücre oluşumları ortaya çıktığında teşhis edilebileceğini belirtiyor ve “Böylece hem hasta ile köpek karşı karşıya gelmemiş olacak çünkü hastane ortamında ya da bağışıklık sistemi zayıf olan hastaların köpeklerle olması doğru olmayabilir. Ama hastaların üfledikleri balonları buraya getirip, burada kokudan arıtılmış ortamda köpeklerimize gösterebiliriz. Onlar da doğru kokuyu aldıklarında ödüllendirilmeyi hak ederler” diyor.

Bir yıla ihtiyaç var

Normal bir köpekten bunu beklemediklerini söyleyen Dodurka, “Ancak eğitimli köpeklerde bu olay olabilir. Bunun için de yaklaşık bir yıla ihtiyacımız o...

Devamı için tıklayınız KANSERliyiz