Sağlık Hizmetleri Silivri

Sağlık hizmetleri kuruluşlarında Adan Zye sağlıkla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sayfalarımızda Silivri bölgesindeki kuruluşların bilgileri yer almaktadır.

Selimpaşa Sağlık Ocağı
(0212) 7316362
Atatürk C. N:- Merkez Cami Karşısı Selimpaşa M. Silivri
Silivri

tarafindan saglanmistir
Merkez Laboratuvar Ve Sağlık Hizmetleri
(0212) 7276565
Ali Çetinkaya C. N:48-49-50 Gülsor İş Mrk. K:2 Alibey M. Silivri
Silivri

tarafindan saglanmistir
Süleyman Savaş Sağlık Ocağı
(0212) 8857272
Aydınlar C. N:- Kamiloba M. Silivri
Silivri

tarafindan saglanmistir
Vital Fors Sağlık Hizmetleri
(0212) 7288150
Aliçetinkaya C. N:105 Alibey M. Silivri
Silivri

tarafindan saglanmistir
Serene
(0212) 7275069
Ali Çetinkaya C. Aziz S. N:47 Gülsol İş Mrk. Alibey M. Silivri
Silivri

tarafindan saglanmistir
Özel Narlı Sağlık Hiz. Ltd. Şti.
(0212) 7273424
İnönü C. N:56 Selin Apt. D:12Silivri Mimar Sinan M. Silivri
Silivri

tarafindan saglanmistir
Bilgiç Optik
(0212) 7272003
Ali Çetinkaya C. N:82 Güray Psj. Dük:4Alibey M. Silivri
Silivri

tarafindan saglanmistir
Kavaklı Sağlık Ocağı
(0212) 7447090
Atatürk C. N:100 Petrol Ofisi Yanı Kavaklı M. Silivri
Silivri

tarafindan saglanmistir
Ela Optik
(0212) 7285670
Yemeniciler S. N:19/A Piripaşa M. Silivri
Silivri

tarafindan saglanmistir
Marmara Optik
(0212) 7270530
Ali Çetinkaya C. N:19 Silivri Devlet Hastanesi Alt? Gülsor ?? Mrk. Alibey M
Silivri

tarafindan saglanmistir
tarafindan saglanmistir

Kanser hastalarına müjde 

Türkiye’de ilk çift kol naklini gerçekleştiren Doç. Dr. Ömer Özkan, Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu yeni mevzuat ile yüz, saçlı deri, kol, el, gırtlak ve bağırsak nakli yapılabileceğini belirtti.

1_81201072028_16992 Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan mevzuatın daha önce böbrek, pankreas, akciğer, kalp ve korneayı kapsadığını ifade ederek, "Artık güzel bir mevzuat var. Daha önce yüz ve uzuv nakilleri ile ilgili mevzuat yoktu. Oluşturulan yeni mevzuatta, yüz, saçlı deri, el, gırtlak, kol ve bağırsak nakli de yer alıyor" dedi.
10 YILI GEÇMİŞ KANSER HASTALARINA GIRTLAK NAKLİ
Artık gırtlak nakli de yapılabileceğini kaydeden Doç.Dr. Özkan, gırtlağı alınmış, sesini kaybetmiş hastalara gırtlak nakli yapılabileceğini söyledi. Doç.Dr. Özkan, kanser nedeni ile gırtlağı alınmış hastalarda nakil yapılabileceğini ifade ederek, bu hastalarda, hastalığın üzerinden 10 yıl geçmiş olması şartının aranacağını belirtti.
BAĞIRSAK NAKLİNDE UMUT
Bağırsak nakillerinin dünya genelinde yapılan ancak Türkiye’de mevzuatta olmayan nakiller olduğunu belirten Doç.Dr. Özkan, "Bizde de birkaç bağırsak nakli yapılmıştı ancak başarısız olmuştu. Türkiye’de sadece çift kol nakli ilk kez yapıldı. Diğer nakiller dünyada yapılmasına rağmen bizde yapılmamıştı" dedi.
İZİN GELDİĞİNDE BU AKŞAM BİLE NAKİL YAPABİLİRİZ
Sağlık Bakanlığı’nan oluşturduğu mevzuatta yüz ve uzuv nakillerinin kimlerin yapabileceğini, kimlere yapılabileceğine yer verildiğini de sözlerine ekleyen Doç. Dr. Özkan, "Biz başvurumuzu yapacağız. Teknik altyapı olarak hazırız. İzin verildiğinde bu akşam bile nakil yapabiliriz" diye konuştu.
KOL NAKLİ İÇİN BEKLEYEN 200 HASTA VAR
Doç. Dr. Özkan, uzuv nakillerinde yüz naklinin çok popüler olduğunu ancak Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde kol nakli için bekleyen 200 hasta olduğunu söyledi. "Çoğu başvuruyu kabul edemiyoruz, çünkü mevzuatta tek kol na...

Devamı için tıklayınız KANSERliyiz

Kanserden korunmak mümkün 

Meyve ve sebzelerin yapısında bulunan maddeler, oksidanları etkisiz hale getirerek kanser gelişimini önlüyor

asd Anormal hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve yayılması olarak tanımlanan kanser, ülkemizde 1970’li yıllarda sebebi bilinen ölümler arasında 4. sırada yer alırken, son yıllarda kardiyovasküler sistem hastalıklarından sonra 2. sıradaki ölüm nedenidir. Kadın ve erkeklerde görülen kanser vakalarının yüzde 35’i beslenme alışkanlıklarına bağlıyken, şişman bireylerde kanser görülme sıklığının iki kat daha fazla olduğu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, beslenme alışkanlıkları ve kilonun sağlığı önemli ölçüde etkileyen faktörlerin başında geldiğini söylüyor. Şişman veya obez bireylerde başta meme, kolon, rahim (endometrium), özefagus (yemek borusu) ve böbrek kanserinin görülme riski ideal kilodaki bireylere kıyasla daha yüksek. Obezitenin, serviks, safra kesesi, lenfoma, yumurtalık, pankreas, tiroid ve prostat kanserlerinin de riskini arttırdığı biliniyor. Çeşitli araştırmalar, kilo kaybının, meme kanseri gibi bazı spesifik kanser türlerinin oluşma riskini azalttığı kanıtlıyor.
KOLAY VE UCUZ BİR YOL
Çağatay Demir, beslenme ve kanser ilişkisine dikkat çekerek ‘‘Beslenme alışkanlıklarının kanser riski üzerinde etkili olduğu bir gerçek. Yüksek kalori alımının obezite için risk faktörü oluşturup, kanser riskini artırdığı kabul ediliyor. Bunun yanında beslenmemizde yapacağımız bazı değişiklikler ile kanser riskini azaltabiliriz. Örnek olarak, sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme düzeni, akciğer, ağız, özefagus, mide ve kolon kanseri riskini düşürdüğü biliniyor. Meyve ve sebzlerin yapısında bulunan C vitamini, E vitamini, karotenoidler, diğer birçok fitokimyasallar gibi bir takım antioksidan maddeler, metabolizma sonucu açığa çıkan oksidan maddeleri etkisiz hale getirerek kanser gelişimini önlüyor. Oksidan maddeler ise hücre hasarına neden olarak kanser riskini artıyor. Kanserden korunmanın ve bu antioksidan maddeleri vücuda almanın en güvenli, kolay ve ucuz yolu taze sebze ve meyveleri tüketmektir’’dedi.
BALIKTAKİ YAĞ ASİDİ
Yağ miktarının ve türünün de kanser oluşumunu direk ve dolaylı yoldan etkileyebildiğini belirten Demir, ‘‘Yüksek doymuş yağ tüketimi kanser risikini artırıyor. Yüksek yağ tüketimi, diyetle fazla kalori alınmasına yol açarak obeziteyi ve obeziteye bağlı gelişen kanser türlerini de beraberinde getiriyor. Buna karşı balıkta bulunan omega-3 yağ asidi, zeytin ve kanola yağında bulunan tekli doymamış yağ asitleri ve diğer çoklu doymamış yağ asitlerinin de kanser riskini azaltmaya yardımcı oluyor.’’ diyerek sözlerine devam etti;
SOSİS, SUCUK VE SALAMDAN UZAK DURUN
Sosis, sucuk, salam gibi birtakım işlenmiş et ürünlerinin de kanser oluşumunu sağlayan nitrit gibi bitakım koruyucu maddeler içeriyor. Bu gibi besinlerin yapısına renk vermesi ve tazeliğini koruması amacıyla konulan nitrit, vücutta nitrozaminlere dönüşerek hücre hasarına neden oluyor. Bu nedenle bu besinler tüketilmemeli, tüketildiği taktirde, bu...

Devamı için tıklayınız KANSERliyiz