Kırıkçı Silivri

Halk arasında amatörce tedavi edilmeye kalkılsa da kırık, uzman doktorlara gösterilmeden tedavi edilmesi neredeyse mümkün değildir. Silivri bölgesindeki kırık doktorlarının iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Albi Kimyevi Mad. Tic. A.S.
(216) 414-5442
Bagdat Cad. No:122/10 Feneryolu
İstanbul
 
Beta-Med. Tibbi Mlz. Ltd. Sti.
(312) 319-5552
Libya Cad. No:32/4 Kolej
Ankara
 
Labotest Ltd. Sti.
(212) 252-6653
Besaret Sk. No:7/2 Setüstü Kabatas
İstanbul
 
Sag. Dis Dep.
(212) 525-2985
Millet Cad. No:84/33 Findikzade
İstanbul
 
Biosan
(212) 234-5455
Büyükdere Cad.15-A Zeminkat - Sisli
İstanbul
 
Optik Lenti A.S.
(0312) 431 58 53
Ziya Gökalp Cad. 22/E Kizilay
Ankara
 
Yeldan Medikal Ltd. Sti.
(322) 453-5523
Gazipasa Blv. Unaldi Apt. K:1 D:2
Adana
 
Elektromyografi Laboratuvari
(212) 231-7027
Halaskargazi Caddesi Dr.Sevketbey Sokak No:2/6 - Sisli
İstanbul
 
Marmara Kimya
(212) 523-7655
Millet Cad. Karagül Ism. No:70 Findikzade
İstanbul
 
Biruni Tibbi Tahliller Laboratuvari
(212) 274-1133
Büyükdere Caddesi Gökfiliz Ishani - Sisli
İstanbul
 

Geçmeyen kemik ağrılarını ciddiye alın 

kemik ağrısı.widec Dinlendiğiniz halde geçmeyen kemik ağrılarınız varsa ve ailenizde kemik kanseri görülmüşse bir uzmana görünmenizde fayda var.

İSTANBUL – Kontrolsüz olarak bölünen hücrelerin oluşturduğu, kitle ya da şişlik olarak tanımlanan tümörlerin görüldüğü yerlerden biri de kemikler.
Çoğu kemik tümörünün nedeninin bilinmediğini ve genetik geçiş olabildiğine dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Erler, kemik kanserleri hakkında sık sorulan soruları cevapladı ve tedavi yöntemlerini anlattı.
Kemik tümörlerinin sık görülen tipleri nelerdir?
Birincil kemik kanserlerinde en çok karşımıza çıkan türleri şöyle sıralayabiliriz:
Multiple Myeloma: En sık görülen birincil kemik kanseridir. Kemik iliğinin kötü huylu tümörüdür. Her yıl, milyonda 20 kişinin ölümüne neden olabilir. 50-70 yaş arası hastalarda görülür ve herhangi bir kemiği etkileyebilir.
Osteosarkoma: İkinci en sık görülen kemik kanseridir. Sıklıkla ergenlik çağında ve diz bölgesinde olup, her yıl milyonda 2-3 kişide görülür. Daha az sıklıkla kalça ve omuz bölgesinde görülür.
Ewing’s Sarkoma: Daha çok 5-20 yaş arası görülür. Çok geniş yumuşak doku kitlesi ile kemik harabiyeti oluşturur. En sık görülen yerler üst ve alt uzuvlar, leğen kemiği ve göğüs kafesidir.
Kondrosarkoma: Sıklıkla 40-70 yaş arası görülür. Kalça bölgesi, leğen kemiği ve omuzda kitle oluşturur.
Bu tümörler ne tür bulgularla ortaya çıkar?
Tümörlü çoğu hastada ağrı vardır. Ağrı genellikle "künt" olarak ifade ettiğimiz şiddeti az, daha çok sızı olarak algılanan şekilde ve süreklidir. Hasta dinlense de ağrısı devam eder ve sıklıkla gece kötüleşir. Travma sebebi değildir ancak travma sonrasında ağrı artar. Patolojik kırık, zayıflayan kemikte görülür ve bu da ağrıyı artırır. Bazı tümörler ateş ve gece terlemeye sebep olur. Bazen de ağrısız kitle ile karşımıza çıkarlar. Ayak bileği travmalarında çekilen filmlerde bazı tümörler rastlantısal olarak da belirlenebiliyor.
Böyle ağrılı bir durumda ne yapmak gerekir?
Eğer kişi kendisinde kemik tümörü olduğunu düşünüyorsa tanı ve tedavi için acilen hekime başvurmasında fayda vardır.
Tanı konulurken hangi adımlar izlenir?
Hekim, kişinin tıbbi hikayesini öğrenmek için ayrıntılı sorgulama yapacaktır. Bu durum, alınan ilaçlardan, daha önce geçirilen tüm hastalıklara kadar her ayrıntıyı kapsar. Tümörün büyüklüğü, hareketliliği, yapışık olup olmadığı, eklemlerle ilişkisi araştırılarak, gerekirse diğer sistem muayeneleri de yapılır.
Öncelikle hastadan düz röntgen filmi istenir. Değişik kemik tümörleri, düz röntgen filminde farklı görüntü oluşturur. Bazıları aşırı kireçlenme, bazıları ise kemikte erime gösterecektir. Bazen de bu iki durum birbirine karışmış olarak karşımıza çıkabilir. Bazı tümörler düz röntgen filminde görünebilse de, tam olarak tümör tipini ayırt etmek için ayrıntılı görüntüleme yöntemleri gerekir.
Kötü huylu kemik tümörlerinin tedavisi nasıl gerçekleştiriliyor?
Eğer kötü huylu bir kemik tümör...

Devamı için tıklayınız KANSERliyiz

Kemik kanseri hastasına yapay ayak bileği 

3 (223) Akdeniz Üniversitesi (AKÜ) Hastanesinde, kemik kanseri hastasına yapay ayak bileği protezi takıldı.

Prof. Ahmet Aydın’ın ameliyat ettiği Gökhan Erdem sağlığına kavuştu.

ANTALYA – Hastaneden yapılan yazılı açıklamada, AKÜ Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın’ın, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, tasarımını kendisinin yaptığı ”ayak bileği tümör rezeksiyon protezi” ile ameliyat ettiği Gökhan Erdem’i sağlığına kavuşturduğu bildirildi.

Yaklaşık sekiz ay önce ayak bileğindeki ağrı ve şişlik nedeniyle kendilerine başvuran 20 yaşındaki öğrenci Gökhan Erdem’in ayak bileğine yapılan tetkikler sonucunda osteosarkom (kemik kanseri) teşhisi konulduğu kaydedilen açıklamada, hızla yayılma eğilimi gösteren hastalığı tedavi etmek için harekete geçen Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın’ın, Erdem için Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiği kaydedildi.
Çizimini kendisinin yaptığı ”ayak bileği tümör rezeksiyon protezi” için Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın’ın, İzmir’de bulunan Hipokrat adlı firmanın araştırma ekibiyle birlikte çalıştığı belirtildi. 5 aylık çalışma döneminde Erdem’e kemoterapi uygulandığı belirtilen açıklamada, yapay ayak bileği protezi ile hastanın sağlığına kavuştuğu vurgulandı. Gökhan Erdem’in ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın da açıklamasında, şunları söyledi:
"GEÇ KALINSAYDI HASTALIK HIZLA İLERLEYECEKTİ"
”Amacımız protezle Gökhan’ın ayak bileği fonksiyonlarını yerine getiren bir tedavi uygulamak ve onu bu hastalıktan kurtarmaktı. Gerekli tedaviler yapılmasaydı hastalık hızla ilerleyerek, bulunduğu bölgedeki damar ve sinirleri de içine alarak dolaşımı bozardı. Ardından vücuda özellikle de akciğerlerine yayılırdı. Tedavi sayesinde genç hastamızın ağrısı dindi ve şişliği gitti en önemlisi engelli olmaktan kurtuldu.”

Osteosarkomun özellikle gençlerde görüldüğünün altını çizen Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, hastalığın genellikle dizde ve kolun üst kısmında daha sık görüldüğünü bildirdi.
”Osteosarkomun ayak bileğine yerleşmesi ve bu alana protez uygulaması literatürde yok” diyen Prof. Dr. Aydın, ”Bunu bildiğimiz için harekete geçtik. Özel bir protez tasarladık. İzmir’de bir firma ile protezin araştırma ve geliştirmesini yaptık. Ön çizimlerini ben yaptım. Ar-ge ekibi ile de protezi tasarladık. Ocak ayında başlayan çalışma Mayıs ayında sonuçlandı ve prototip hazırlandı” diye konuştu.
"BACAĞI KESMEK ZORUNDA KALABİLİRDİK"
Kemik ameliyatlarının son derece zor ve riskli olduğunu belirten Prof. Dr. Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Protez uygulaması yapılmasaydı bacağı kesmek zorunda kalabilirdik veya kadavra yahut genç hastamızın vücudunun herhangi bir yerinden alacağımız kemik ile nakil yapabilirdik ama bunlar masum ameliyatlar değil. Kişisel olarak bu tasarımın ve yöntemin hem cerrahi hem de teknik açıdan t...

Devamı için tıklayınız KANSERliyiz