Diş Sağlık Uzmanı Afyonkarahisar (Afyon)

Afyonkarahisar (Afyon) bölgesindeki diş sağlığınız için yerel bilgiler yer almaktadir. Burada sağlık merkezlerinin ve ilgili dişçilerin iletişim bilgileri ve adresleri hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir.

Genc Kontaktlens Ltd. Sti.
(212) 633-3132
Kücük Langa Cad. Fuar Saray Apt. No:43/10 Aksaray
İstanbul
 
Aydin Kimya San. Tic. A.S.
(212) 523-6814
Millet Cad. Karagül Ism. No:104 Findikzade
İstanbul
 
Lens Clup-Medikal & Optik Sistemler
(322) 224-6651
Yeni Baraj Mah. 8.Sok.No:6/C (Numune Hast.Karsisi)
Adana
 
Erkfarma Medikal Co.Ltd.
(312) 229-4631
Strazburg Cad.No:32/14 Sihhiye
Ankara
 
Feta Lab. Malz. Ve Urn. San.Tic. Ltd.Sti.
(312) 358-6668
Meteoroloji Atis Cad. 5/A Kecioren
Ankara
 
Mercan Optik Tic.Ltd.Sti.
(212) 526-6650
Ankara Cad. Atabay Merkez Ishani Kat:3/303 Sirkeci
İstanbul
 
Carda Dis Tic.
(216) 411-0681
Inönü Cad. No:2/11 Sahrayi Cedit
İstanbul
 
Kimya Medikal Tic. Ltd. Sti.
(312) 311-7256
Modern Crs. No:407 Ulus
Ankara
 
Ozgun Kimyevi Mad. Tic. A.S.
(216) 416-5928
Ptt Hastanesi Yn. Evren Sit. B Blok No:5 Içerenköy
İstanbul
 
Mevlana Tic.
(212) 534-4927
Millet Cad. Karagül Ism. No:271 Findikzade
İstanbul
 

"Hanımı bırakırım, sigarayı bırakmam" 

3 (239) Eşiyle birlikte hastaneye giden Yusuf Saybir’e doktor, ‘sigarayı bırak’ dedi. Saybir ise, ‘hanımı bırakırım, sigarayı bırakmam’ diye karşılık verdi. İki yıl sonra akciğer kanseri olan Saybir şimdi, ‘çok pişmanım’ diyor.

EDİRNE – Edirne’de 35 yıldır sigara içen ve akciğer kanseri hastalığına yakalanan Yusuf Saybir, 14 yaşında bir arkadaşına özendiği için sigaraya başladığını, akciğer kanseri hastalığına yakalanınca da hayatının karardığını söyledi.  

Sigarayı bırakamadığı için akciğer kanseri olduğunu ve çok büyük acılar çektiğini anlatan Saybir, ”Kanser olmadan önce hanımla birlikte doktora gittik. Doktor bana sigarayı bırakman gerektiğini, ciğerlerimin kötü durumda olduğunu söylemişti. Ben de ona, ‘hanımı bırakırım sigarayı bırakmam’ demiştim. Bir ay sonra tıkandım kaldım. İki yıl sonra da akciğer kanseri olduğum ortaya çıktı. Sigarayı bıraktım ama çoktan iş işten geçmişti. Ben sigarayı bıraktım, hanım beni hiç bırakmadı. Her zaman yanımda oldu, bana moral verdi.

Akciğer kanseri hastalığına yakalanınca büyük acılar çektim. Şimdi sigara içmiyorum. Şu anda, ‘seni idam edeceğiz’ deseler bile, yine sigara içmem. Neler çektiğimi bir ben bilirim, bir Allah. Ben de herkes gibi arkadaş kurbanı oldum. Sigara içenlerin aklı varsa sigarayı hemen bıraksınlar. Benim çektiğim acıları onlar çekmesin. Ben biraz şanslıydım, doktorum benimle çok ilgilendi, acılarımızı hafifletti. Beni hayata tekrar döndürdü” diye konuştu.

HASTA TEDAVİ SÜRECİNDE DE BÜYÜK ACILAR YAŞAR
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Karlıkaya ise Türkiye’de yılda 30 bin kişinin akciğer kanseri hastalığına yakalandığını ifade etti.

Akciğer kanseri hastalığının insanlarda maddi ve manevi çok ciddi yıkımlara yol açtığını belirten Karlıkaya, şunları söyledi.

”Yusuf bey, bize geldiğinde çok kötü durumdaydı. Ciğeri tıkalıydı ve göğüs boşluğundan irin fışkırıyordu. Yemek yiyemiyor, nefes alamıyordu. Gerekli tedavilerini yaptık. Şu anda durumu daha iyi. Bunlar basit hastalıklar değil. Allah kimseyi kanser hastalığıyla uğraştırmasın. Yusuf beyin defalarca ciğerine hortumla girdik. Serum tedavileri uyguladık. Bu tür tedaviler çok ağır oluyor. Bulantı, kusma, kansızlık ve birçok yan etkiler yapabiliyor. Yani kısacası hasta tedavi sürecinde bile büyük acılar çekiyor. Ülkemizde sigara içenlerin sayısı azalırsa, bu tür hastalıklara yakalanarak acı çeken insanlarımızın sayısı da azalır.”

Karlıkaya, Türkiye’nin 22 milyon civarında tütün kullanıcısı ile dünya tütün tüketiminde 10. ülke konumunda olduğunu bildirdi.
AKCİĞER KANSERİNİN EN ÖNEMLİ NEDENİ
Sigaranın kanser, nefes darlığı, kalp, beyin ve damar hastalıkları gibi 20′den fazla öldürücü, 50′nin üzerinde öldürücü olmayan hastalığın ve sağlık sorununun nedeni olduğunu vurgulayan Karlıkaya, şunları kaydetti:

”Türkiy...

Devamı için tıklayınız KANSERliyiz

Ağız kanserine dikkat 

9827 Ağız içinde görülen yaralara dikkat..!

Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cansu Alpaslan, ağız kanserinin geç teşhis edilmesi durumunda, hastaların yüzde 80′inin ilk 5 yıl içinde hayatını kaybettiğini bildirdi.

Kanser türlerinden farkı yok
Alpaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağız kanserlerinin de en az
diğer kanser türleri kadar tehlikeli olduğunu söyledi.
Haziran ayında Paris’te düzenlenen "Ağız Kanserinin Önlenmesi, Erken
Teşhisi ve Diş Hekimlerinin Sorumluluğu" başlıklı konferansta, Türkiye’yi temsil eden Alpaslan, ağız kanserlerinin tüm kanserler içerisinde dünyada 12. sırada olduğunu anlattı.
Alpaslan, ağız kanserlerinin toplumda çok iyi bilinmediğini, bu nedenle
farkındalığın artırılması, diş hekimlerinin rutin muayenelerde mutlaka ağız
kanseri bulgularına da bakması gerektiğini ifade ederek, bu konuda hem hekimlerin hem de hastaların yeteri kadar duyarlı olmadığını savundu.
Ağız kanserlerinin, diş hekimliği eğitimlerinde müfredatta olan bir konu
olmasına rağmen, eğitim dönemi sonrasında çok fazla dikkat edilmediği yönünde eleştiride bulunan Alpaslan, "Maalesef pek çok diş hekimi, hastalarına ağız kanseri muayenesi yapmıyor, bunu rutin kontrollerde takip edilmesi gereken bir durum gibi algılamıyor" dedi.
Alpaslan, bu durumun sadece Türkiye’ye özgü olmadığını, tüm dünyada göz ardı edildiğini ifade etti. Ağız kanserinin çok bilinmediği için bulguların göz ardı edildiği ve hekime gelinmediği için tanı ve tedaviye geç kalındığını dile getiren Alpaslan, "2008′de yapılan bir araştırmaya göre, Türk toplumunun yüzde 70′i ağızda kanser gelişebileceğini hiç bilmiyor. Ağız kanseri hakkında bilgi sahibi olanların oranı sadece yüzde 5. Katılımcıların yüzde 25′i de bu konuda bir kulak dolgunluğu
olduğunu ancak ayrıntılı bir şey bilmediklerini belirtiyor" diye konuştu.
-AĞIZ İÇİNDE GÖRÜLEN YARALARA DİKKAT-
Alpaslan, ağız kanserinin dil, dudak, ağız tabanı, yanaklarda, diş etinde
ve boğazda görülebildiğini vurgulayarak, "Bu bölgelerde 14 gün boyunca
iyileşmeyen yaralar en önemli göstergesidir" dedi.
Bulguların yara ya da kitle şeklinde olabildiğini anlatan Alpaslan,
şunları kaydetti: "Bu bulgular, gözle görülebilen, kolay fark edilebilen bulgulardır. Bu bölgelerde kızarıklık, şişlik olabilir, ağızda beyaz plaklar ya da kırmızı lekeler şeklinde lezyonlar görülebilir. Bunlar, zaman içinde kansere dönüşme eğilimindedir. Ağız içinde kanama, kötü koku, dişlerde sallanma, yutma zorluğu, ağrı gibi belirtiler mutlaka önemsenmelidir. Bunlar, ağız kan...

Devamı için tıklayınız KANSERliyiz