Bağımlılık Tedavi Merkezleri Sancaktepe

Sancaktepe bölgesindeki bağımlılık tedavi merkezleri için yerel bilgiler yer almaktadir. Burada bağımlılık tedavi merkezlerinin iletişim bilgileri ve adresleri hakkında ayrıntılı bilgi içerilmektedir.

Intermar
(212) 225-0660
Tesvikiye Cad.Bayer Apt.No:143 - Besiktas
İstanbul
 
Irmak Dis Tic. Ltd. Sti.
(216) 344-8414
N. Kemal Mah. Talatpasa Cad. No:44 Umraniye
İstanbul
 
Rio Resat Inkaya Optik San. Ve Tic. Ltd.Sti.
(212) 520-1833
Hamidiye Cad. Nafizbey Ishani Kat:1 No:103-105 Sirkeci
İstanbul
 
Transhair Sac Ekim Merkezi
(212) 230-4567
Büyükdere Cad. Ciftkurt Apt. K.2 D.4 Sisli
İstanbul
 
Armagan Kim. San. Tic. Ltd. Sti.
(212) 875-0317
Birlik San. Sit. 5. Cad. No:32/34 B. Çekmece
İstanbul
 
Kansuk Lab. San. A.S.
(212) 592-1576
Besyol Mah. Asfalti No:4 Sefaköy
İstanbul
 
Cnc Medikal Ltd. Sti.
(212) 252-9902
Meclis Mebusan Yks. Akyol Sk. No:55/3 Findikli
İstanbul
 
Say Tibbi Tahliller Laboratuvari
(212) 260-8794
Yenihamam Sokak Aslan Han No:8/1 - Besiktas
İstanbul
 
Merkez Tibbi Tahliller Check - Up Laboratuvari
(212) 571-8797
Halkçi Sokak No:11/6 - Bakirköy
İstanbul
 
Dr.Pakize Tarzi Lab.-Etiler
(212) 287-2560
Zeytinoglu Cad.Arzi 1 Ap. - Besiktas
İstanbul
 

Kanser nefesinize göz dikmesin 

En sinsi türü de akciğer kanseri

3 (29) Çoğu zaman hiçbir belirti vermeyen en sinsi kanser türlerinden biri akciğer kanseri. Yüzde 95 sebebi ise sigara içmek. Ancak en ölümcül olmasına rağmen uzmanlara göre önlenebilmesi de bir o kadar kolay
Star’dan Özlem Yurtçu’nun haberine göre, akciğer kanserinin belirtileri genellikle erken dönemde ortaya çıkmıyor. Bu nedenle, birçok durumda kontrol amacıyla veya başka bir nedenle çekilen akciğer filmleri ile tanı konuluyor. Yani hastaların büyük kısmı “tesadüfen” akciğer kanseri olduğunu öğreniyor. Göğüs Cerrahisi uzmanı Dr. Ali Güven Akıncı ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu Altoparlak ölüme sebep olan kanser türleri arasında özellikle erkeklerde başı çeken akciğer kanseri hakkında önemli bilgiler verdi.
ISRARLI ÖKSÜRÜĞE DİKKAT
Dr. Banu Altoparlak, hastalığın belirtilerinin, akciğer kanserinin kendisine, uzak organlara yayılımına veya kanser hücreleri tarafından salgılanan hormon benzeri bazı maddelere bağlı olduğunu söyleyerek “Sık görülen belirtilerin başında bir türlü geçmeyen öksürük geliyor. Balgamla karışık kanama, açıklanamayan halsizlik, nefes darlığı, boyunda veya yüzde şişme, tekrarlayan bronşit, zatürree atakları, iştah veya kilo kaybı, ses kısıklığı ile göğüs, sırt veya omuzda görülen ısrarlı ağrılar da diğer belirtiler olarak karşımıza çıkıyor” diyor.
BASİT BİR AKCİĞER FİLMİ İLE TEŞHİS
Akciğer kanseri tanısında en çok kullanılan yöntem basit bir akciğer filmi çektirmek. Dr. Altoparlak “Akciğer filmi tümör veya tümörün oluşturduğu anormal görünümleri ortaya çıkarır. Bilgisayarlı akciğer tomografisi ise kansere bağlı belirtilerin ortaya çıkarılmasında akciğer grafisinden daha duyarlı bir görüntüleme yöntemidir. Üç boyutlu değerlendirilerek tümörün damarsal ve diğer yapılar ile ilişkisi gösterilir. Bilgisayarlı beyin tomografisi ise tümörün beyne yayılımının olup olmadığının değerlendirilmesini sağlar” diye konuşuyor.
GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
MR’ın tümörün yerleşimi ile ilgili bazı özel bilgileri elde etmek için istendiğini vurgulayan Dr. Altoparlak sözlerini şöyle sürdürüyor: PET ve PET-BT ise vücut hücrelerinin şekeri kullanması esasına dayanır. Tüm vücutta radyoaktif şekeri tutan tümör hücrelerinin görüntülenmesini sağlar. Bir de sintigrafik yöntemler var. En sık uygulanan tüm vücut kemik sintigrafisidir. Kanserin kemiklere yayılımı değerlendirilir. Balgam sitolojisi ile bronş salgıları incelenerek tümör hücreleri araştırılır. Net sonuç alınamıyorsa biyopsi gerekir. Mikroskop altında değerlendirmek üzere hastalıklı bölgeden örnek doku alınır ve kesin tanı konur.
Küçük hücreli tipi hızlı yayılıyor
Dr. Ali Güven Akıncı akciğer kanserinin çeşitli tipleri olduğuna dikkat çekiyor ve şu bilgileri veriyor: Küçük hücreli ve küçük hücreli dışı olmak üzere başlıca iki tipi vardır. Bu iki grup akciğer kanserlerinin yüzde 90’ını oluşturur. Küçük hücreli akciğer kanseri; yüzde 15-25’ini oluşturur. Hızlı büyür ve erken dönemde uzak metastaz (yayılım) yapabilir. Küçük hücreli d...

Devamı için tıklayınız KANSERliyiz

Sigara yasağı işe yarıyor 

sigara_yasagi_cok_ise_yariyor Başarılı bir sigara yasağıyla 2020 yılında akciğer kanseri durdurulabilecek.

İçinde barındırdığı bilinen binlerce zehre rağmen insanoğlu asırlardır bu zararlı alışkanlığın peşini bırakamıyor.

Dünya çapında tüm gelişmiş ülkelerde sigaraya yasaklar getiriliyor ve olumlu sonuçlar alınıyor. Gelişmiş ülkelerde sigara kullanımı azalırken az gelişmiş ve yoksul ülkelerde sigaraya başlayanların hızla arttığı görülüyor. Zamlar da etkili olmadı Hükümetin sigarada vergi oranlarını yükseltmesiyle birlikte sigara fiyatlarında büyük bir zam dalgası yaşandı. Ancak bazı sigara firmaları rekabet amacıyla fiyatları aşağıya çekti; artan vergiye rağmen fiyatları düşük tutma çabasına girdi. Bazı firmalarsa fiyatlarını vergi artışına uydurarak belli oranlarda zam yaptı.

Bir inip bir yükselen sigara fiyatlarıyla karşı karşıya kalındı. Ancak sigaraya yapılan zamların da tiryakileri pek etkilemediği görülüyor; kimisi tütüne, kimisi kaçak sigaraya yönelirken kimisi de artan fiyatlara aldırış etmeksizin tercih ettiği sigara ne ise onu kullanmayı sürdürüyor. Dolayısıyla ne yasakların ne de zamların şimdilik sigara tiryakileri üzerinde çok büyük etkisi yok gibi. Öncelikle “sigarayı bırakmaya karar vermek” gerekiyor. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü de bu kararı verme adına tiryakiler için önemli bir uyaran olabilir belki. Kanserin en önemli nedeni sigara!

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer; kanserin, günümüzde maliyeti en yüksek ve en fazla öldüren hastalık olarak acil önlem alınması gereken bir sorun olduğunu söylüyor. Ülkemiz başta olmak üzere neredeyse dünyanın tüm ülkelerinde sigaranın, kanserin en önemli nedeni olarak ortaya çıktığını vurgulayan Prof. Dr. Tuncer: “Yaptığımız projeksiyonlara göre 2030 yılında ülkemizdeki kanser sıklığının 100 binde 400’ü geçmesi öngörülüyor.

Bu, 2030 yılında her yıl yarım milyona yaklaşan yeni kanserli ve kanserle tanışmış 1.5 milyon insan anlamına geliyor. Halen 2009 itibariyle 155 bin yeni kanserli vaka, 350 bin kanserle tanışmış vatandaşımız var. Ulusal Kanser Enstitüsü (UKK) kurulması sonrası etkin kanser kontrol politikalarıyla 2030 yılında hastalığın sıklığı 400’ün altında tutulmaya çalışılacaktır” diyor. Bugün halen kanserler arasında en önemli tür akciğer kanseri.

Rakamlar her yıl 90 bin kadar kişinin sigarayla direkt veya indirekt ilişkili olarak kansere yakalandığını gösteriyor. Sigara kontrolüyle 2020 yılında sigarayla ilişkili kanserlerde duraklama ve daha sonra azalma beklendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Tuncer, bu noktada tütünü sınırlamayla ilgili çalışmaların ciddi önem taşıdığını söylüyor.

Prof. Dr. Tuncer, aksi bir durumda en ufak bir aksamanın bu konudaki hedefleri negatif anlamda etkileyeceğine ve 2030 yılına giderken azalma olmayan kanser sıklığının 100 binde 500’ün üzerine çıkacağının altını çiziyor: “Böyle bir durumun ülkemize ekstra maliyeti yaklaşık 10 milyar dolar olacak. Bugün kanser tedavisine harcanan miktar 2.5 milyar dolar civarında. Eğer hedeflenen az...

Devamı için tıklayınız KANSERliyiz